ul. Kaliska 6, 99-400 Łowicz, woj. łódzkie

tel. 46-8374155, 46-8373943; email: sekretariat@mops.lowicz.pl

adres skrytki: /MOPSLowicz

Opieka wytchnieniowa – edycja 2022



Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łowiczu informuje, że trwa nabór uczestników do objęcia wsparciem w ramach resortowego programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022. Program realizowany będzie od 01.01.2022r. do 31.12.2022r. Program jest już kolejną edycją realizowaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łowiczu. W 2021r. z tej formy pomocy skorzystały 32 osoby z niepełnosprawnością.

Program jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Na realizację Programu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łowiczu pozyskał środki w wysokości 621 792,00zł. Udział osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Programie jest całkowicie nieodpłatny.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Wsparciem planujemy objąć 60 opiekunów dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub opiekunów dorosłych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu do programu decydować będzie dostarczenie karty FIM wypełnionej przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę. Każda zakwalifikowana do programu osoba, może otrzymać wsparcie opieki wytchnieniowej w wymiarze maksymalne do 240 godzin, oraz 14 dni opieki całodobowej w trakcie trwania Programu.

Usługi opieki wytchnieniowej są realizowane na rzecz osoby niepełnosprawnej i wskutek jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla poszczególnych członków rodziny osoby niepełnosprawnej. Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej powinien być uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu. Gmina umożliwia osobie niepełnosprawnej lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej.

W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020r. poz. 1876), usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.

Nabór prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łowiczu. Warunkiem objęcia Programem jest złożenie karty zgłoszeniowej (załącznik nr 8 do Programu), wraz z kopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy dzieci) lub o stopniu znacznym niepełnosprawności bądź orzeczeniem równoważnym (oryginał do wglądu osobistego osoby przyjmującej zgłoszenie).</spam

 

Karty zgłoszeniowe należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łowiczu od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 (tel. kontaktowy 468374155) lub elektronicznie na adres: sekretariat@mops.lowicz.pl

Załączniki

Karta zgloszenia.

Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM wraz z dodatkową informacją do wzoru karty pomiaru niezależności funkcjonalnej według zmodyfikowanych kryteriów oceny.

Klauzula informacyjna.

 

Więcej informacji dotyczących programu.


Skip to content